GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

ZAPÉKANÉ OŘECHOVÉ MÜSLI S MERUŇKAMI

Kategorie: real food

Please reload

Good Vibes Huntress

Musím se přiznat, že tento recept je vlastně takovým vedlejším produktem. Jednoduše jsem na něj použila zbytky z jiných receptů: sypkou směs z ořechů a kokosu, ze které jsem dělala Power Bars podle receptu z blogu Elana’s Pantry, a nepovedenou směs na domácí bílou čokoládu (na jejímž receptu se zatím pracuje, vypadá to, že pro dokonalý výsledek chybí ještě sušené kokosové mléko). Původně jsem si myslela, že ze zbytků vykouzlím oříškové tyčinky, ale na to, aby držely pohromadě, v nich nebylo dost medu ani tuku. Nakonec, vlastně náhodou (nebo spíš nehodou), jsem sáhla po klasickém zapékaném müsli z dob, kdy jsem ještě nedodržovala paleo.

Recept lze samozřejmě udělat i bez ovesných vloček, čímž zůstanete bezpečně v kategorii paleo a vyhnete se problematickým prolaminům a zbytečným sacharidům (o nevhodnosti ovesných vloček viz níže). Ořechy a kokos jsou zdrojem zdravých tuků a také velkou zásobárnou důležitých vitamínů a minerálů.

O vhodnosti paleo sladkostí jsem se zmiňovala už několikrát. Měly by představovat jen opravdu malý podíl naší stravy. Ale pokud vám doma zbydou nevyužité ingredience, nebo pokud trénujete na půlmaraton nebo se chystáte na soutěž v CrossFitu, müsli se rozhodně může hodit. (Hodit se samozřejmě může i při spoustě jiných příležitostí.)

FAKTA O PARA OŘECHU

- podporuje zažívání

- pomáhá při léčbě akné

- pomáhá při hubnutí

- podporuje imunitní systém

- napomáhá dobrému fungování štítné žlázy

- pomáhá při prevenci arterosklerózy a infarktu

- napomáhá růstu a obnově buněk a hojení zranění

- pomáhá předcházet nadýmání a zácpě

- napomáhá prevenci rakoviny

 

Good Vibes Huntress

Upozornění:

Před zařazením ořechů do stravy je vhodné konzultovat lékaře.

 

Zapékané ořechové müsli s meruňkami

Good Vibes Huntress

Přísady:

½ hrnku kakaového másla

¼ hrnku kokosového oleje

¼ hrnku ořechů dle výběru (použila jsem para a vlašské)

¼ hrnku strouhaného kokosu

¼ hrnku sušených meruněk

½ hrnku ovesných vloček

1-2 lžíce medu

1 lžička skořice

½ lžičky vanilkové esence

(100 g hořké čokolády)

Postup:

1. Předehřejeme si troubu na 175°C.

 

2. Kakaové máslo a kokosový olej rozpustíme při mírné teplotě.

3. Mezitím si (v mixéru) nahrubo nasekáme ořechy a meruňky (případně čokoládu). Společně s kokosem a vločkami smícháme vše dohromady a vytvoříme sypkou směs.

4. Do rozpuštěného másla přimícháme med, skořici a vanilkovou esenci.

5. Až se vše spojí, přimícháme připravenou sypkou směs.

6. Vzniklou hmotu dáme do zapékací misky a pečeme cca 20 minut. Podáváme vychlazené.

Další tipy:

Tady snad ani nemusím nic dodávat. Müsli si upravte, jak je libo. Prostřídejte vaše oblíbené ořechy, přidejte semínka nebo různé sušené ovoce. Místo medu můžete sladit javorovým sirupem, anebo třeba vůbec (zvlášť, když používáte sušené ovoce – má v sobě totiž velkou koncentraci cukrů).

A ještě jednou opakuju, pro čistou paleo verzi navýšíme množství ořechů a/nebo kokosu (můžeme použít i kokosové lupínky) a vločky vynecháme. Oves lepek sice neobsahuje, ale bohužel obsahuje další pro-zánětlivé látky, a proto se jí v rámci autoimunitního protokolu (AIP) vyhýbáme. Tyto látky se nazývají prolaminy [1]. Jsou to rostlinné bílkoviny (v případě ovsa se nazývají aveniny), které ovšem náš trávicí systém neumí dostatečně kvůli nekompatibilním trávicím enzymům rozložit. Ty potom poruší výstelku střeva a způsobují zánětlivou reakci.

Oves se navíc velmi často zpracovává v prostředí plném lepku, takže citlivý jedinci se nemohou spoléhat na to, že nebude kontaminována. V bio obchodech se ale 100% bezlepková oves koupit dá.

Dobrou chuť!

[1] Sarah Ballantyne, The Paleo Approach, Victory Belt Publishing Inc., 2013

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog, najdete zde. Děkuji za pochopení!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now