Please reload

Motivace není nikdy dost

21/04/2017

aneb Co mají společného sušenky, vysloužilá konvice na čaj a moje uzdravování

 

 

 

 

 

Tento článeček píšu spíše pro pobavení, a taky proto, abych vám ukázala, že i já bojuju, jak se dá. Nedávno jsem si po dlouhé době koupila sušenky. Bio, z malovýroby, poctivé, s moukou, mlékem i vejci. Neodolala jsem, když jsem si šla do svého oblíbeného obchůdku pro čaj. Stály mě 6 eur a já je snědla na posezení.

 

Večer, když mi z nich bylo těžko a nemohla jsem až do dvou hodin usnout, jsem si říkala (už asi po tisící), že takto to přece nejde. Že nemá smysl podkopávat své zdraví a že musím vymyslet nějaký systém motivace. (Jako vsuvku zde musím podotknout, že to je se mnou a motivací docela těžké. Namotivuju se dost rychle, to ano, ale jsem ten typ, co u ničeho dlouho nevydrží, a tak musí hledat stále nové a nové podněty.)

 

Začala jsem uvažovat, že by se mi líbilo, kdyby existovala aplikace, které by mi pomohla uvědomit si, kolik vlastně ušetřím za každý odepřený balíček sušenek, za každý nekoupený dezert. Podobně jako kuřáci, kteří kteří mají k dispozici aplikdaci, pomocí které si můžou denně zkontrolovat, kolik ušetřili za nekoupené cigarety.

 

Žádnou vhodnou aplikaci jsem nenašla, alespoň ne pro Evropu. (Zato jsem zjistila, že v USA pro iPhone existuje docela dobrá vychytávka s názvem Tip Yourself, díky které si můžete kdykoliv poslat sami sobě „dýško“, a tím se za něco odměnit, a zároveň tak spořit peníze.) Došla jsem k názoru, že pokud budu chtít motivační projekt zrealizovat, nezbude mi než pořídit si domů starou dobrou kasičku. Na Pinterestu se pod heslem „savings jar“ dají najít opravdové skvosty, krásné kasičky ručně vyrobené na míru. A to bych to nebyla já, kdybych se pro takový projekt nenadchla.

 

Pustila jsem se do vyhledávání instruktážních videí o malování na sklo a dekorativním barvení sklenic. I když o tomto tématu nic nevím, přišlo mi, že to nebude tak těžké, a tak jsem se rozhodla, že si taky vyrobím vlastní motivační kasičku na míru. (Nemluvě o tom, že instruktážní videa skvělým způsobem odvedla mou pozornost od bolavého břicha.)

 

Už měsíce mi doma leží zničená čajová konvička. Taková ta obyčejná se skleněnou nádobou zasazenou v plastu. Před měsíci se plastový kryt oddělil od skla a já část pokažené konvičky vyhodila. Skleněné koule mi ale bylo líto, a tak jsem ji zkusila použít občas jako vázu, občas jako svícen. Výsledek se mi nikdy moc nelíbil a teď jsem si řekla, že konvička čeká na svou rehabilitaci právě v podobě malované motivační kasičky.

 

Už tradičně jsem z Amazonu objednala příslušné potřeby podle instruktážních videí a za dva dny jsem se mohla pustit do práce. I když jsem tímto řemeslem absolutně nepolíbená, docela jsem se u svého pokusu pobavila a nadchlo mě to. Motivační kasička mě teď určitě(!) bude motivovat, abych neutrácela za sladkosti.

 

A jaké z tohoto banálního příběhu plyne ponaučení? Že člověk dělá, co může. Když vám pomůže jakýkoliv motivační projekt, tak do něj, i kdyby byl nesmírně jednoduchý, anebo třeba hloupý. Kreativita a pocit určitého cíle dávají člověku sílu k tomu, co je potřeba udělat. O léčivých účincích tvořivé činnosti už v dnešní době není pochyb, a navíc pocit z vlastnoručně vymyšleného a vytvořeného projektu je k nezaplacení (i když výsledek není dokonalý). Tvoříte? Pochlubte se na mé Facebookové stránce nebo v mé uzavřené skupině! Sdílená radost je radost dvojnásobná!

 

Přeji vám příjemné vymýšlení projektů, tvoření a uzdravování!

 

 

Never stop hunting for good vibes!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vlastnoruční motivační kasička

(Inspirováno tímto instruktážním videem od Wendy Bentley.)

 

 

 

 

 

Potřebné pomůcky

 

skleněná láhev či nádoba (já jsem recyklovala starou konvičku na čaj)

alkohol na její očištění

akrylová barva

štětce

voskový fixační přípravek na konzervaci konečného výtvoru

smirkový papír na odstranění přebytečné barvy

dekorativní provázek

papírové utěrky

staré hadry / utěrka / papíry / podložka na vytvoření pracovní plochy

(druhá akrylová barva na nápis)

(tenký štětec na nápis)

(tužka)

 

 

Postup

 

1. Připravíme si pracovní plochu. Můžete použít podložku na tvoření, starou utěrku nebo třeba noviny.

 

2. Alkoholem pečlivě očistíme skleněnou nádobu. (Tento krok je obzvlášť důležitý, pokud používáme starou, recyklovanou nádobu.)

 

3. Natřeme první vrstvu nátěru a necháme zaschnout. Pečlivě vymyjeme štětec.

 

4. Po zaschnutí natřeme nádobu druhou vrstvou. Vymyjeme štětec.

 

5. Po zaschnutí (nejlépe přes noc) můžeme hrdlo nádoby očistit smirkovým papírem. Dále barevnou vrstvu přetřeme fixačním voskem, aby barva dobře držela. Necháme opět pečlivě zaschnout, ideálně přes noc (a nezapomeneme na štětec).

 

6. Pokud plánujeme na sklenici přidat i motivační nápis, po zaschnutí voskové vrstvy si tužkou načrtneme vzor nápisu. Poté se pustíme do psaní na nádobu námi zvolenou barvou a necháme pečlivě zaschnout.

 

7. Po zaschnutí nápisu kolem hrdla nádoby omotáme provázek, který slouží nejen jako dekorace, ale který také chytře zakryje případné nedokonalosti, které barva kolem hrdla vytvořila. Kasičku postavíme na prominentní místo a radujeme se z toho, jak se nám plní úsporami, a přitom přispívá k našemu zdraví!

 

 

 

Další tipy a triky

 

Jak asi na fotkách vidíte, barva mi trochu popraskala. A navíc se na sklo nechytala tak pěkně jako na videích. S největší pravděpodobností to bude značkou. Když jsem pátrala po více informacích, dočetla jsem se, že nejvhodnější jsou barvy od Marthy Stewart. Každopádně platí, že je lepší být trpělivý a sklo natřít několika lehčími vrstvami než se pokusit o jednu tlustou vrstvu.

 

Pro nápis jsem zvolila tmavě šedou barvu, protože jsem se bála, že by černá byla moc výrazná. Klidně jsem ale mohla objednat černou, zpětně si myslím, že by to bylo asi hezčí.

 

Možná bych to ani říkat nemusela, ale raději to udělám: Nezapomeňte po každém použití vymýt štětec, aby vám na něm zbytečně barva nezaschla a byl hezky připravený k dalšímu použití.

 

 

 

 

 

Další užitečné stránky a videa

 

Pokud vás tvoření tohoto tipu baví, podívejte se na další videa, na která jsem narazila. Maymay Made It Crafts podrobně ukazuje, jak vytvořit na sklenicích průhledný vzor. Na videu Cynch Makes najdete jednoduchý způsob, jak vytvořit efekt mrazem pokrytých lahví. Nilla Watson zase ukazuje, jak můžete očistit staré sklenice od svíček. Já mám s recyklací svíček takovou zkušenost, že po vyhoření zbude hodně vosku, dá se dobře rozpustit ve vodní lázni (sklenici postavíte do kastrůlku s vodou a opatrně zahřejete) a přelít do nové sklenice s knotem. Je to docela zábava. Tady jsou dva zdroje, díky kterým jsem se naučila recyklovat svíčky: DIY Mason Jar Candles od Something Turqoise a How to center candle wicks od Nature's Garden Candles. Podobných instruktážních videí je na internetu spousta, takže určitě najdete, co vás zajímá.

Please reload

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog najdete zde. Děkuji za pochopení!