GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

BEZLEPKOVÉ OVESNÉ SUŠENKY

Kategorie: bez lepku, mléka a vajec

Please reload

Je léto, doba dovolených. Z vlastní zkušenosti vím, že na cestách je vždy mnohem těžší dodržovat přísnou dietu. Na jedné straně je to otázka výběru a dostupnosti vhodných potravin, na straně druhé je to otázka psychologická: kdo by nechtěl vyzkoušet místní specialitu nebo si jen dát od diety trošku oddech, že ano?!

Každý z nás už si musí sám vyhodnotit, jak moc si může dovolit popustit uzdu. Já vždycky sama sebe přesvědčuju, že si to dovolit můžu, že si dám jen málo, že se moc nestane, že nemám vlastně ani jinou možnost. Ale nemá smysl si lhát, protože výsledek je vždy takový, že se mi udělá hůř, a nepříjemné dopady pociťuju klidně ještě za dva až tři týdny. A navíc prostě jiná možnost existuje.

Při čtení knížky Terry Wahls The Wahls Protocol  jsem už asi po sté setkala s informací, jak je při autoimunitních a chronických onemocněních mimořádně důležité nadobro a na 100% vyloučit ze stravy alespoň lepek a mléčné výrobky. A tak jsem si řekla, že si vytvořím novou strategii: Na dovolené si opravdu povolím režim, ale udělám to tak, abych zůstala stoprocentně na bezmléčné a bezlepkové stravě. Z psychologického hlediska by to mohlo fungovat – budu si moct opravdu “dovolit”, ale snad bez neblahých důsledků.

No a protože za chvíli odjíždím, peču zásoby! Ráda se s vámi podělím o recept na tyto bezlepkové ovesné sušenky. Hezké léto!

FAKTA O OVSI

- pomáhá při udržování zdravé váhy

- bohaté antioxidační účinky

- pomáhá při vysokém krevním tlaku

- předchází kardiovaskulárním onemocněním

- účinně pomáhá při boji s onemocněním kůže

- navozuje pocit sytosti a bojuje proti zácpě

- užitečný při prevenci rakoviny tlustého střeva

- snižuje riziko infarktu a mrtvice u žen po menopauze

Good Vibes Huntress

Bezlepkové ovesné sušenky

(bez lepku, mléka a vajec)

Přísady:

 

1 hrnek mandlové mouky

3/4 hrnku bezlepkových ovesných vloček

1/2 hrnku strouhaného kokosu

1/2 hrnku mandlových lupínků (či jiných ořechů)

2 lžíce lněného semínka

1 hrnek kokosového mléka (plus 3/4 až 1 hrnek na namočení vloček a semínek)

1/4 hrnku medu

3-4 lžíce přepuštěného másla (ghee)

1 lžička skořice

1/2 hrnku sušených švestek

1/4 lžičky jedlé sody

špetka soli

 

 

Postup:

1. Předehřejeme si troubu na 150°C.

2. Alespoň půl hodiny dopředu namočíme ovesné vločky a lněné semínko v kokosovém mléce. Do půl hodiny by měly změknout a vytvořit mazlavou až rosolovitou hmotu.

3.mixéru smícháme všechny ingredience kromě mandlových lupínků a sušených švestek. Hmota může být buď úplně hladká, nebo hrubější.

4. Švestky nakrájíme na čtvrtky. Vmícháme je (teď už ručně) spolu se sekanými mandlemi k těstu.

5. Na plech rozložíme pečící papír a pokládáme na něj pusinky z těsta. Můžeme také použít formu na sušenky nebo muffiny.

6. Pečeme 15 – 20 minut. Po zchladnutí můžeme konzumovat.

 

Další tipy:

Oves přirozeně lepek neobsahuje, ale i tak je potřeba koupit specificky bezlepkové balení, protože se velmi často zpracovává v prostředí, kde se zpracovává i pšenice, a tudíž je téměř vždy lepkem kontaminována.

Mandlová mouka jsou v podstatě loupané mandle rozemleté na prášek.

Místo medu můžete použít jiné sladidlo. Stejně tak místo sušených švestek jiné sušené ovoce dle chuti.

Ovesné vločky a lněné semínko namáčíme kvůli jejich lepší stravitelnosti. Je pravda, že sušenky budou sice méně křupavé, ale mně osobně to za lepší zažívání rozhodně stojí. Pokud to váš organismus zvládne, můžete tento krok klidně vynechat.

Pokud ji tolerujete, můžete do sušenek přidat nasekanou čokoládu. (Upřímně vám závidím!)

 

Good Vibes Huntress

Dobrou chuť!

Good Vibes Huntress

Good Vibes Huntress

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog, najdete zde. Děkuji za pochopení!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now