GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

OŘECHOVÝ CHLÉB

Kategorie: Paleo

Please reload

Good Vibes Huntress

Na začátek jedno upozornění: Chleba bez obilovin a pseudo-obilovin není chleba, nevypadá tak, ani tak nechutná. V rámci paleo pečení existuje mnoho receptů na paleo chleby, ale v angličtině slovo „bread“ může znamenat i jednoduchou sladkou buchtu (např. banana bread). V češtině moc nevím, tehle „chleba“ stojí na ořeších, kokosové mouce a ořechovém máslu. Mohla bych jej nazvat třeba všestranný ořechový chlebíček, nebo tak nějak. Jestli na něco inteligentního přijdete, dejte mi vědět. Prozatím zůstávám u ne zcela uspokojivého výrazu „chleba“.

Je jasné, že ve chvíli, kdy člověk dodržuje bezlepkovou stravu, nenajde náhradu za určité potraviny. Ani za klasické buchty, ani za chleba. Já osobně nejsem příznivcem náhražek, přijde mi zbytečné předstírat, že jíme něco, co je ve skutečnosti dané potravině na hony vzdálené. Pokud jsem se rozhodla vzdát se obilovin, měla jsem pro to důvod, a nebudu předstírat, že mohou dále být součástí mé stravy. Prostě jím jinak a hotovo. (Občas si chleba dám a sama se podle reakcí mého organismu rozhodnu, jestli mi jeho konzumace stojí za to, anebo ne.) A rozhodně nekupuju bezlepkové náhražky z obchodu. Aby se obilnému chlebu co nejvíce podobaly, používají velké množství bramborového nebo kukuřičného škrobu a cukru. A všeho moc škodí.

To platí i o přehnaném používání ořechů. Paleo pečení používá ořechy a ořechové mouky a másla velmi často. Jednoduše za obiloviny potřebuje najít jinou surovinu. O tom, že jsou ořechy těžko stravitelné, jsem už psala, takže pozor na ně. Obávám se, že vidina toho, že odteď můžete do stravy zařadit třikrát denně paleo chleba, a vaše tělo si bude chrochtat blahem, je trochu mylná. Ale zkuste to! Třeba zjistíte, že to funguje! A když ne, tak si tento ořechový chleba udělejte jen jednou za čas, při zvláštních příležitostech. Přece jen, ořechy jsou nabité zdravými tuky, bílkovinami, vlákninou a spoustou vitamínů a minerálů.

FAKTA O MANDLÍCH

- podporuje zdravý mozek

- pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi

- snižuje riziko Alzheimerovy choroby

- pomáhá při prevenci osteoporózy

- posiluje imunitní systém

- má pozitivní vliv na pleť

- pomáhá upravovat krevní tlak

- snižuje riziko kardiovaskulárních chorob

- chrání před cukrovkou

- chrání před rakovinou tlustého střeva

- pomáhá při hubnutí

Good Vibes Huntress

Makro*:

Vláknina - 49%

Bílkoviny - 42%

Kalorie - 29%

Sacharidy - 7%

Minerály*:

Mn - 114%

Mg - 67%

Cu - 50%

P - 48%

Ca - 26%

Fe - 21%

Zn - 21%

Vitamíny*:

Vitamín C - 7%

Vitamín K - 6%

Kys. listová - 2%

 

 

*Doporučené denní dávky na 100g.

Upozornění:

Pokud máte potíže s ledvinami či žlučníkem, mandlím se raději vyhýbejte.

Ořechový chléb

(Paleo)

Good Vibes Huntress

Přísady:

1 hrnek para ořechů (či jiných ořechů) NEBO 3/4 hrnku ořechové mouky

1 hrnek mandlového másla (pokojové teploty)

1/4 hrnku kokosové mouky

4 vejce

3-4 lžíce vody

1 lžíce medu

1/4 lžíce jablečného octa

1/4 lžíce jedlé sody

špetka soli

Postup:

Good Vibes Huntress

1. Předehřejeme si troubu na 150°C.

 

2. Pokud nepoužíváme ořechovou mouku, v mixéru rozdrtíme ořechy na „mouku“ (může zůstat docela hrubá).

3. Smícháme sypké suroviny a dáme bokem.

4. V mixéru smícháme vejce, mandlové máslo a med. Přimícháme vodu.

5. Přidáme sypkou směs a vše smícháme dohromady. Přilijeme jablečný ocet a dále mícháme, až bude směs hladká. (Pokud je směs příliš hustá, můžeme ještě přilít lžíci vody.).

6. Vytřeme chlebovou formu, těsto do ní dáme a pečeme 35- 40 minut.

7. Chléb necháme vychladnout a můžeme podávat (naslano i nasladko).

Další tipy:

Ráda bych tady stručně zmínila kvalitu surovin. Já se snažím kupovat opravdu kvalitní, bio (ideálně lokálně). Například u mandlového másla si dávám pozor, aby bylo vyrobeno pouze z mandlí, bez jakýchkoliv přidaných látek. Máslo (viz fotka) kupuju (když už vůbec) taky bio. Absolutně totiž nechci podporovat krmení krav krmnými směsmi z kukuřice a sóji, nadměrné používání antibiotik, a hlavně, životní podmínky ve velkochovech. Protože se pečením necpu od rána do večera (i když by se mi to líbilo), nevadí mi, že jsou suroviny dražší. Navíc moje zdraví za to stojí!

Chleba má trošku nasládlou chuť. Nebojte se si s ním pohrát a přidat například více soli, kmín, či vaše oblíbená semínka. Jako vždy, experimentujte!

Chleba raději skladuju v ledničce.

Pokud by na vás chleba byl moc hutný, doporučuju Southern-Style Biscuits z Everyday Grain-Free Baking. Je to super kuchařka, kde jsem se také inspirovala u tohoto receptu – píšu inspirovala, protože se málokdy držím předlohy a recepty si upravuju podle potřeby a podle okolností!

Dobrou chuť!

Good Vibes Huntress

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now