GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

PROTIZÁNĚTLIVÉ MLÉKO S KURKUMOU

Kategorie: AIP

Please reload

Good Vibes Huntress

Co dělat, když na vás něco leze a není vám dobře? Nejčastěji se doporučuje zázvorový čaj s citronem a medem. A není pochyb o tom, že to krásně funguje. Ale co když (jako já) zrovna zázvor moc nemusíte? Zkuste si udělat toto jemné teplé mléko – obsahuje kromě zázvoru (který v něm ani není cítit) ještě skořici a med, a jako hlavní složku (vlastně druhou hlavní, po mléce) protizánětlivou kurkumu, která mu dodává specifickou barvu i chuť.

 

Vím, kombinace přísad vypadá trošku zvláštně a na první pohled není moc lákavá. Ale světe div se, když se vše spojí dohromady, rázem vykouzlíte uklidňující nápoj, který vás dostane i z té nejhorší rýmy (a špatné nálady).

Jako základ použijeme teplé kokosové mléko. Jelikož se řídím zásadami protizánětlivé a protialergické diety, mléčným výrobkům se vyhýbám. Je prokázáno, že kravské mléko tělu neprospívá kvůli následujícím faktorům*:

 

  • Neobsahuje zdaleka tolik živin co maso, ovoce a zelenina.

  • Jeho konzumace vede k vysokým výkyvům inzulinu v krvi.

  • Mléko obsahuje hormony, které zvyšují riziko rakoviny prsou, tlustého střeva a prostaty. [1]

  • Mléko obsahuje inhibitory proteázy, což vede ke zvýšené pravděpodobnosti propustnosti střeva. (Zatímco u kojenců je zvýšená propustnost žádoucí proto, aby se živiny z mateřského mléka dostaly do krevního oběhu dítěte, u dospělých ten samý proces vede k přehnané imunitní reakci.)

  • Mléko zvyšuje produkci hlenu, což například zhoršuje onemocnění jako je astma, ale navíc vyšší přítomnost hlenu ve střevě zamezuje správnému vstřebávání živin.

  • Asi 25% bělochů (a 98% Severoameričanů!) trpí nesnášenlivostí laktózy. (Toto neplatí pro konzumaci nezpracovaného surového mléka, které obsahuje enzymy, jež rozklad laktózy usnadňují.)

  • Mléko a mléčné výrobky jsou vysoce alergenní.

  • Pokud bojujete se špatnou pletí, vězte, že mléčné výrobky způsobují akné. Zkuste je na měsíc vyřadit ze stravy a sledujte rozdíl. Toto protizánětlivé mléko si ale dopřát můžete!

 

*Dovolte mi zde malou vsuvku: Abych mléku nekřivdila, především nezpracované, organické plnotučné mléko s sebou přináší i pozitivní účinky. Přesto ale Sarah Ballantyne PhD. doporučuje lidem (nejen) s autoimunitním onemocněním konzumaci mléka a mléčných výrobků zcela vyloučit. Hlavním důvodem je fakt, že mléko je jeden z nejběžnějších alergenů. Nejde zde jen o nesnášenlivost laktózy (cukr v mléce), ale také o nesnášenlivost kaseinu (mléčná bílkovina). Kasein vykazuje vysokou křížovou reaktivitu s lepkem, což znamená, že tělo tyto látky často správně nerozpozná a zaměňuje je. Jinými slovy, pokud víte, že máte nesnášenlivost na lepek, je velmi pravděpodobné, že budete špatně snášet i mléčné výrobky.

 

Kurkuma je koření, které se vyrábí z kurkumovníku dlouhého a které je mimo jiné hlavní složkou kari. Účinná látka v ní obsažená, kurkumin, má prokázané protizánětlivé účinky a snižuje oxidativní zátěž v organismu. Kurkumin je také účinný v boji proti Alzheimerově chorobě, demenci, rakovině či revmatoidní artritidě. Pokud byste si chtěli o kurkumě nastudovat víc, doporučuji článek od Marka Sissona.

 

Zázvor a skořice jsou další důležité součásti receptu. Zázvor je další důležitý bojovník proti zánětu. Navíc prokazatelně pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi (ideální pro diabetiky) a uvolňuje dýchací cesty (ideální pro astmatiky). Skořice chuť nápoje velmi zjemňuje (já například používám více než doporučené množství), a navíc má také pozitivní účinky. Skořice například pomáhá bojovat proti bakteriím v ústní dutině a i u ní se prokázalo, že zabraňuje rychlému rozmnožování buněk (důležité v boji proti rakovině).

[1] Crowe FL et al “The association between diet and serum concentrations of IGF-I, IGFBP-1, IGFBP-2, and IGFBP-3 in the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition.” Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2009 May;18(5):1333-40.

FAKTA O KURKUMĚ

- prevence cystické fibrózy a rakoviny

- podpora kognitivních schopností

- pomáhá při detoxu

- zmírňuje stres a depresi

- pomáhá při léčbě gastrointestinálních potíží

- prospěšná pro zdravé srdce

- výrazné protizánětlivé vlastnosti

- zmírňuje menstruační bolesti a zmírňuje únavu

  a nevolnost

 

Good Vibes Huntress

Makro*:

Vláknina - 84%

Sacharidy - 22%

Kalorie - 18%

Bílkoviny - 16%

Minerály*:

Mn - 392%

Fe - 230%

K - 72%

Mg - 48%

Vitamíny*:

Vitamín B6 - 90%

Vitamín C - 43%

Niacin - 26%

Vitamín K - 17% 14

 

*Doporučené denní dávky na 100g.

Upozornění:

Nadměrná konzumace může způsobit nevolnost, průjem

či nepravidelný srdeční rytmus.

 

Protizánětlivé mléko s kurkumou

(AIP)

Přísady:

Good Vibes Huntress

1 hrnek kokosového mléka

3/4 lžičky kurkumy

1/2 lžičky skořice

několik plátků zázvoru

špetka pepře

med

vanilka

(1/2 lžičky kokosového oleje)

Postup:

1. Na mírném ohni začneme zahřívat mléko.

 

2. Přidáme všechny přísady a za stálého míchání ohříváme, dokud se všechny přísady nespojí.

 

3. Mléko můžeme ihned podávat nebo si je odložit na později a podávat chlazené.

Další tipy:

Pepř je sice zvláštní, ale důležitou součástí tohoto receptu (věřte mi, nebudete jej v něm vůbec cítit). Přidává se proto, že přítomnost pepře zajišťuje snadnější vstřebávání kurkuminu. Pokud ovšem přísně dodržujete AIP, nakládejte s pepřem opatrně. Více informací o koření během AIP si můžete přečíst v článku Sarah Ballantyne PhD. [5]

 

Já osobně do mléka ráda přidávám ještě trošku kokosového oleje. Výraznou chuť to ještě dál zmírní, a navíc mi pomůže do těla dostat více zdravého tuku a více mě zasytí. Vyzkoušejte a uvidíte.

 

Se zázvorem si můžete nakládat více méně, jak budete chtít. Použijte libovolné množství podle toho, jak jej máte rádi. Pokud zázvor moc nemusíte, nakrájejte jej jen na kolečka, která potom vyjmete. Ale můžete jej také nakrájet nadrobno nebo nastrouhat. Čím více jej rozmělníte, tím více látek se z něj do mléka dostane (ale i přesto nebude nijak výrazně cítit), a tím větší blahodárné účinky bude nápoj mít.

 

Pokud nemáte doma zázvor čerstvý, použijte klidně sušené zázvorové koření. Můžete také trochu zaexperimentovat a přidat navíc (nebo místo skořice) kardamom.

 

Pokud si chcete udělat zásoby na zdravé mlsání, použijte zbytky mléka na tvorbu bonbónů. Nalijte do formiček a uchovávejte v mrazáku.

Dobrou chuť!

Inspirace z: Heartbeet Kitchen

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now