GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

DOMÁCÍ KAROBOVÉ PRALINKY

Please reload

Kategorie: AIP

Good Vibes Huntress

Vzdát se čokolády pro mě byla jedna z největších výzev AIP. Autoimunitní paleo protokol (AIP) ze stravy vylučuje prozánětlivé potraviny (např. lepek a mléčné výrobky), průmyslově zpracované rostlinné oleje (které jsou vysoce reaktivní a způsobují oxidativní stres a zánět), oříšky a semínka (kvůli kyselině fytátové, která zabraňuje vstřebávání živin) a nejběžnější alergeny, protože ty nadměrně zatěžují imunitní systém (např. vejce, lilkovité či kakao a čokoláda).

 

Téměř veškeré běžně dostupné čokolády obsahují také další problematické látky, nejčastěji sójový lecitin. (Já osobně na něj mám velkou reakci a trvalo mi měsíce a měsíce, než jsem pochopila, že je způsobuje ta nevinná položka ve složení čokolád s názvem „sójový lecitin“.)

 

Dezerty jsou v rámci AIP povoleny pouze výjimečně, protože jakákoliv forma cukru (i cukr přírodní) zvyšuje hladinu inzulinu v krvi, rozhodí tělu hormonální rovnováhu a navíc má také prozánětlivé účinky.

 

Pokud vás jímá panika, neděste se. Dají se totiž vykouzlit zdravé dobrůtky, které tělu dodají spoustu potřebných látek a tolik je nezatíží. Jako třeba tyto karobové pralinky.

 

Hlavní přísadou pralinek je kokosový olej. Ten patří k jedněm z mála povolených rostlinných tuků v rámci AIP. Na rozdíl od běžně používaných olejů (např. slunečnicový, řepkový, kukuřičný) není extrahován za vysokých teplot. Je vyráběn z dužiny čerstvých kokosových ořechů (pokud má označení „virgin“) nebo ze sušené kokosové dužiny, a to za minimálních teplot. Kokosový olej si dokonce můžete vyrobit ze strouhaného kokosu sami doma.

 

Je bohatý na kyselinu laurovou, která má antibakteriální a antimikrobiální účinky a která celkově působí příznivě na obranyschopnost organismu. Navíc pokud tělu v rámci mlsání dodáte více tuku než cukru, bude se dřív cítit nasyceno a uspokojeno a dobrot vám tím pádem bude stačit jen málo.

 

Karob je běžná náhražka kakaa pro ty, kteří jsou na kakaový prášek citliví. Kakao totiž obsahuje vysoké množství kofeinu a histaminu, látky, která je tělem produkována při alergických reakcích. Karobový prášek se vyrábí z plodů rohovníku obecného, je hypoalergenní a neobsahuje kofein. Má nasládlou chuť, a i když nemůžete očekávat stejnou chuť jako u tradiční čokolády, pokud na kakao reagujete, je skvělou alternativou při vyrábění domácích zákusků a dalších pochutin.

 

Pokud na kakao citliví nejste, klidně tento recept udělejte s kakaem! I tak si doma připravíte tisíckrát zdravější čokoládu, než jsou ty, které se dají běžně koupit v obchodě. A pokud jste v kuchyni „hračička“, můžete se vyřádit používáním formiček roztomilých tvarů.

FAKTA O KOKOSOVÉM OLEJI

- proti vráskám a suché pleti

- vyživuje vlasy a chrání je před úbytkem bílkovin

- pomáhá léčit zánět slinivky a Alzheimerovu chorobu

- účinně předchází a léčí Candidu albicans

- podporuje zdravé kosti

- napomáhá trávení

- posiluje imunitní systém

- předchází nemocím jater a ledvin

- pomáhá uzdravovat poškozené tkáně a předchází infekci

- bohatý na kyselinu laurovou, která pomáhá regulovat

     cukr v krvi a cholesterol

-

Good Vibes Huntress

Domácí karobové pralinky

(AIP)

Good Vibes Huntress

Přísady:

Postup:

1. Na mírném ohni rozpustíme kokosový olej.

 

2. Přimícháme karob, skořici, med a vanilku.

 

3. Mícháme na mírném ohni, dokud se všechny přísady nespojí.

 

4. Rozdělíme do formiček na výrobu čokolády nebo do formiček na led.

 

5. Necháme ztuhnout v mrazáku alespoň hodinu.

 

6. Když jsou pralinky ztuhlé, vyndáme z formiček a můžeme podávat .

Další tipy:

Pralinky můžete osladit prakticky čímkoliv. Množství sladidla volte podle chuti. Já používám nezpracovaný med či čistý javorový sirup (oproti medu menší obsah fruktózy, na kterou může být někdo citlivý), jelikož patří ke sladidlům, jež mají pro organismus největší prospěch (velké množství antioxidantů).

 

Velmi bych zde naopak chtěla varovat před rozšířeným agávovým sirupem. Obsahuje totiž 70 až 90% fruktózy (a zbytek glukózy). S fruktózou je spojena řada zdravotních potíží. Prokázalo se [1], že fruktóza ničí játra a její konzumace je spjata s vyšším výskytem obezity. Narozdíl od glokózy (která se dostane do krve) totiž fruktóza putuje přímo do jater, kde je okamžitě zpracována a uložena jako tuk.

 

Jako vždy, nebojte se experimentovat. Pokud nemáte nepříznivé reakce, můžete do pralinek přidat rozinky či jiné sušené ovoce, strouhaný kokos, oříšky (mimochodem, věděli jste, že arašídy nejsou ořechy, ale luštěnina?).

 

Pokud to máte rádi horké, přidejte do pralinek pepř nebo chilli. A zkoušejte dál! Přidejte hrubou mořskou sůl nebo karamel.

 

Dobrou chuť!

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog, najdete zde. Děkuji za pochopení!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now