GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

ODLEHČENÁ JÁTROVÁ PAŠTIKA

Kategorie: AIP

Please reload

Autoimunitní protokol (AIP) není jediná dieta, která klade velký důraz na zařazení vnitřností do stravy (stejně pohlíží na důležitost vnitřností a měkkých tkání např. také GAPS). Vnitřnosti jsou přímo skladištěm vitamínů a minerálů, a navíc obsahují jiné složení aminokyselin než maso ze svalů (např. větší podíl tryptofanu, který je prekurzorem pro tvorbu serotoninu a melatoninu). Další měkké tkáně (např. klouby či kůže) jsou zase velkým zdrojem kolagenu a elastinu.

Navíc čím více z původního produktu spotřebujete, tím méně z něj přijde nazmar. A pokud vás nepřesvědčilo ani to, nezapomeňte, že se jedná o suroviny, které bývají levnější než maso, takže navíc ještě ušetříte!

I když pro spoustu z nás bývala v dětství jatýrka nebo ledvinky pravidelnou součástí stravy, hodně lidí s konzumací vnitřností bojuje a má problém zařadit je do svého jídelníčku. Tento recept je ideální způsob, jak se o to pokusit. Používá kuřecí játra, která mají jemnější chuť než játra hovězí, a navíc obsahuje kromě jater ještě velké množství zeleniny, která chuť ještě dále zjemní.

Játra jsou jedním z nejvíce koncentrovaných zdrojů vitamínu A, obsahují také velké množství vitamínu D, vitamínu B12, mědi, draslíku, hořčíku, fosforu, manganu a železa (a spoustu dalších). A to vše ve formě, která je pro tělo lehce vstřebatelná.

V rámci internetových diskuzí jsem se již nesčetněkrát setkala se zkušeností, že dokud lidé nezařadili do stravy i vnitřnosti, nepodařilo se jim zvrátit jejich autoimunitní potíže. Zařazením vnitřností se jim podařilo nastartovat uzdravování. Já myslím, že za zkoušku to rozhodně stojí. Paštika má skvělou chuť a je vhodná jako svačinka po sportu či jako předkrm ve chvíli, kdy už máte hlad a ještě vám bude trvat, než připravíte oběd či večeři. A můžete si ji dát také na snídani! Máte to bez práce a budete se cítit sytí celé dopoledne.

FAKTA O JÁTRECH

Minerály*:

P - 476 mg

K - 380 mg

Mg - 18 mg

Cu - 12 mg

Vitamíny*:

Vitamín A - 53 400 IU

Vitamín D - 19 IU

Vitamín C - 27 mg

Vitamín B12 - 111 mcg

 

- skvělý zdroj kvalitních bílkovin

- nejvíce koncentrovaný přírodní zdroj vitamínu A

- jeden z nejlepších zdrojů kyseliny listové

- jedinečný zdroj vysoce vstřebalného železa

- pomáhá bojovat proti únavě

- díky CoQ10 podporuje kardiovaskulární funkce

 

-

Good Vibes Huntress

Zdroj: chriskresser.com

Odlehčená játrová paštika

(AIP)

Přísady:

500 g kuřecích jater

1 brokolice

2-3 mrkve

1 lžíce olivového oleje

Sůl a bylinky na dochucení

(Další zelenina podle chuti)

Postup:

1. Očištěná játra a zeleninu uvaříme ve slané vodě.

2. Vyjmeme z vody, rozkrájíme na menší kousky a společně s ostatními přísadami rozmícháme v mixéru do hladka.

3. Paštiku necháme vychladnout, skladujeme v ledničce a podáváme se syrovou zeleninou.

Další tipy:

Já si zjednudušuju život tak, že játra a zeleninu dám vařit v pomalém hrnci (crockpotu) spolu s dalším masem. Pomalý hrnec je skvělý v tom, že se v něm potraviny vaří za nízké (ale dostačující) teploty, a tudíž neztratí tolik živin, jako při teplotách vysokých. Navíc jej prostě zapojíte do zásuvky (spotřebováváte tedy méně energie) a nemusíte se o něj čtyři hodiny (nebo třeba osm) starat. Můžete ho zapnout ráno a odpoledne po příchodu z práce máte navařeno. Uvařené maso buď konzumuju hned, nebo ještě orestuju na pánvi. Ze zbytku přísad udělám paštiku.

Alternativou je uvařit zeleninu zvlášť, játra podusit na olivovém oleji a cibulce a po vychladnutí spolu se zeleninou rozmixovat.

Dobrou chuť!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now