GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

JEDNODUCHÝ JABLEČNÝ DORTÍK

Kategorie: Paleo

Please reload

Tento recept u mě přichází na pořad dne vždy ve chvíli, kdy se rozhodnu něco upéct nečekaně. Je totiž prakticky jisté, že budu mít doma veškeré ingredience, a pečení tedy nemusím plánovat a ujišťovat se, že jsem vše potřebné předem nakoupila. Navíc místo jablek můžete klidně použít hrušky, případně dort vyzkoušet i s jiným ovocem. V zimě ale jablka a hrušky seženete nejlépe a budete se tak držet zásady konzumace sezónního ovoce.

Dortík používá i konopnou mouku. Je pravda, že ta u mě dosud automatickou položkou ve spíži nebyla (jak ale uvádím níže, dort se dá krásně udělat i z mouky mandlové), a tak jsem si musela nejdříve vyhledat, jestli je vůbec považována za paleo ingredienci. (Ne, že bych ji odmítala jinak vyzkoušet, ale chtěla jsem mít jistotu, že dortík můžu do kategorie „paleo“ vůbec zařadit.) Konopná mouka ovšem paleo je, protože se vyrábí z konopných semínek, která nepatří do kategorie „obiloviny“, ani „pseudo-obiloviny“. Takže s ní můžete vesele experimentovat, i pokud se chcete pečlivě držet pravidel paleo. Pokud ale zkoušíte autoimunitní protokol (AIP), musím vás zklamat, konopná mouka povolená není. Autoimunitní protokol totiž ořechy a semínka kvůli jejich špatné stravitelnosti vylučuje. I tak se ale nemusíte dezertů úplně vzdávat, mrkněte na mou kompilaci AIP receptů zde.

Konopná mouka je plná bílkovin, vlákniny, omega-3 kyselin, minerálů a vitamínu E. Jako další mouky bez lepku ovšem nenabude na objemu.

Dort je rychlý a jednoduchý, opravdu ideální na neplánované pečení. Navíc je to přesně ten typ dezertu, do kterého se můžete pořádně zakousnout, takže u nás doma se po něm vždy jen zapráší.

FAKTA O KONOPNÉM SEMÍNKU

- podporuje trávení

- pomáhá při zácpě či průjmu

- posiluje imunitní systém

- pomáhá bojovat proti nespavosti

- vhodné při regulaci zdravé váhy

- přináší úlevu při bolestech hlavy

- pomáhá bojovat proti chudokrevnosti

- podporuje zdraví kostí

Good Vibes Huntress

Jednoduchý jablečný dortík

(Paleo)

Good Vibes Huntress

Good Vibes Huntress

Přísady:

 

2 větší jablka

1/2 hrnku konopné mouky

1/4 hrnku kokosové mouky

3 vejce

1/2 hrnku kokosového oleje

1/2 plechovky kokosového krému (cca 200 ml)

1/4 - 1/2 hrnku medu

1/4 lžičky jedlé sody

1 + 1 lžička mleté skořice

špetka soli

sekané mandle na ozdobení

 

Postup:

1. Předehřejeme si troubu na 175°C.

2. Na mírném ohni si rozpustíme kokosový olej..

3. Nastrouháme jablka (já k tomu používám příslušnou čepel v mixéru, zabere mi to asi 30 vteřin). Vyndáme případně z mixéru a v misce je dobře promícháme s 1 lžičkou skořice.

4. V mixéru smícháme vejce, kokosovou a konopnou mouku, kokosový olej, kokosový krém med, 1 lžičku skořice, sodu.

5. Nakonec do těsta přimícháme asi ¾ nastrouhaných jablek se skořicí. Zbytek si necháme na vrchní vrstvu na dortu.

6. Vymažeme dortovou formu tukem a nalijeme do ní těsto.

7. Nakonec na těsto v dortové formě rozprostřeme zbylá jablka a posypeme sekanými mandlemi.

8. Pečeme cca 35 minut. Po vyndání z trouby necháme pořádně zchladnout a můžeme podávat.

 

Další tipy:

Až budete přidávat kokosový krém, ujistěte se, že z plechovky použijete půlku tuhé části krému a půlku kokosové vody. Místo kokosového krému můžete zkusit použít jen kokosové mléko, ovšem může se stát, že dort bude méně tuhý. Vyzkoušejte a uvidíte.

Místo konopné mouky můžete použít například mouku mandlovou. Pro ne-paleo verzi zkuste zaexperimentovat s moukou pohankovou, amarantovou nebo třeba rýžovou.

Dort je výborný i z hrušek!

Těsto můžete samozřejmě dát i do jiné formu a udělat z něj klasickou jablečnou buchtu.

Good Vibes Huntress

Good Vibes Huntress

Dobrou chuť!

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog, najdete zde. Děkuji za pochopení!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now