GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

ZELENÝ SMOOTHIE

Kategorie: AIP

Please reload

Good Vibes Huntress

Tento smoothie jsem si pracovně nazvala „jeden z tisíce možných zelených smoothie“ a je vlastně takovým bonusem k mému článku Blendování pro začátečníky. Pokud uvažujete o blenderu (čili „mixéru smoothie“), anebo jej máte doma nově, článek doporučuju.

Každpádně tady je z něj relevantní část:

Jak na správný zelený smoothie?

Musím se přiznat, že i když výraz „green smoothie“ kolem sebe slýchám už dost dlouhou dobu prakticky neustále, docela dlouho mě tento pojem míjel a já moc nevěděla, co si pod tím představit (kromě zelené barvy).

 

Dřív jsem absolutně nebyla zastáncem džusů (mezi které jsem původně i mylně řadila smoothie). Teď už vím, že džus = pouze voda extrahovaná z ovoce a zeleniny, bez vlákniny. Zastánce džusů pořád nejsem, protože je velmi jednoduché je konzumovat ve velkém, a tím do sebe dostávat obrovské  množství cukru, který nám bez vlákniny pořádně zamává s hladinou inzulinu v krvi. Ale i džusy mohou mít ve stravě své místo, zvlášť pokud někdo potřebuje z nějakého důvodu dodržovat tekutou stravu.

Smoothie se dělá z celých kusů ovoce a zeleniny, což s sebou přináší tu výhodu, že se tělo lépe vypořádá s cukrem, a navíc vás smoothie zasytí víc než džus (obojí díky vláknině). Zelený smoothie je smoothie, který obsahuje kromě ovoce i zeleninu. Ideálně zelené barvy a ideálně včetně zelených listů. A to už je mnohem větší kalibr. Listová zelenina má spoustu přínosů, a čím více jí do stravy zařadíte, tím lépe. Můžete si o tom přečíst v mém receptu na dokonalý smoothie, ve kterém najdete také další rady ohledně toho, jak si recept nastavit tak, aby byl pro vás co nejpřínosnější.

 

Jakou zeleninu můžeme do zeleného smoothie použít?

 

U ovoce tato otázka asi nikoho nenapadne. (Mimochodem, nejideálnější je použít bobule, které mají nejmenší obsah cukru. Akorát se budete muset rozloučit se zelenou barvou.) U zeleniny jsem si už tak jistá nebyla a musela jsem trošku hledat. Zjistila jsem, že ideální (a možné) je použít následující:

 

Jemnější chuť má například: listový salát jakéhokoliv druhu, okurka, cuketa, čínské zelí, jetel.

Trochu výraznější může být: fenyklšpenát, kapusta.

Výraznou chuť má například: rukola, mangold, petržel, listy z ředkviček.

Bylinky a další (zelené i nezelené) dodatky mohou být: bazalka, máta, tymián, spirulina, mořské řasy, zázvor, želatina, kurkuma.

 

Určitě jsem na spoustu dalších možných ingrediencí zapomněla, ale mým cílem nebylo dát vám vyčerpávající seznam, ale inspirovat vás k tomu, abyste do stravy zařadili více zeleniny. Dovolím si tady jen malé upozornění ohledně zeleniny jako je brokolice, květák či zelí - jedná se o druhy dost náročné na trávení, a proto je lepší se jim v syrovém stavu spíše vyhýbat a konzumovat je pouze uvařené. Ale je to na vás, vy se znáte nejlépe.

FAKTA O RUKOLE

- pomáhá při produkci energie, syntéze tuku a tvorbě

  červených krvinek

- pomáhá při udržování zdravé váhy

- posiluje imunitní systém

- snižuje riziko rakoviny prostaty, prsu, děložního čípku,

  tlustého střeva a vaječníků

- zlepšuje zrak

- posiluje kosti a zuby

- zmírňuje příznaky osteoporózy

- pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním

- zpomaluje stárnutí

- pomáhá snížit riziko mentálních poruch u novorozenců

Good Vibes Huntress

Makro*:

Vláknina - 6%

Bílkoviny - 5%

Sacharidy - 1%

Kalorie - 1%

Minerály*:

Mn - 16%

Ca - 16%

Mg - 12%

K - 11%

Vitamíny*:

Vitamín K - 136%

Vitamín A - 47%

Vitamín C - 25%

Kys. listová - 24%

*Doporučené denní dávky na 100g.

Zelený smoothie

(AIP)

Good Vibes Huntress

Good Vibes Huntress

Přísady:

 

1 hrnek vody (nebo kokosového mléka / ovocné šťávy / studeného čaje)

3/4 hrnku zelených hroznů

1/2 pomeranče

1/2 citrónu (bez nebo s kůrou)

1/2 zeleného jablka

1/2 kiwi

1/2 hrnku špenátových listů

2 stonky řapíkatého celeru

1/4 fenyklu

1/4 hrnku čerstvé petržele

lístky z několika stonků máty

pár kousků čerstvého zázvoru

(led)

 

Postup:

1. Do blenderu nejdříve nalijeme tekutinu.

2. Přidáme hrozny, pomeranč, kiwi.

3. Dále do mísy vložíme ostatní přísady.

4. Blendujeme na příslušný program, dokud nebude smoothie co možná nejhladší.

 

Další tipy:

Smoothie má díky petrželi a rukole dost výraznou chuť. Pokud je na vás zeleného zdraví příliš, uberte výrazné přísady a nahraďte je méně výraznými.

 

Většina tipů už je popsána v mém článku. Dodám jenom, že ingredience si můžete zvolit zcela podle libosti. Můžete přidat například i semínka nebo oříšky (smoothie bude sytější). Pokud budete chtít, dodejte i led.

Na zdraví!

 

Good Vibes Huntress

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog, najdete zde. Děkuji za pochopení!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now