GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

ČOKOLÁDA S AVOKÁDEM

Kategorie: AIP

Please reload

Good Vibes Huntress

Život s dlouhodobými zdravotními problémy není peříčko. Hodně vás naučí. Možná to, že pravidelné braní léků člověku mnohdy více přitíží, než pomůže. A možná také to (a v to upřímně doufám), že ty správné změny ve stravování a životním stylu člověku můžou otevřít úplně nový svět, bez potíží a velkých trápení.

 

Pro mě změna stravy znamenala mimo jiné úlevu od neustálých zažívacích potíží, potravinových nesnášenlivostí, vyrážek a menstruačních či ovulačních bolestí. A nemluvě o tom, že si nepamatuju, kdy jsem naposledy byla nachlazená nebo kdy jsem měla opar.

 

Jako vedlejší efekt u mě změna stravy taky přinesla shození přebytečných kil. Ale nejenom to. Díky ní jsem si uvědomila, jak moc je potřeba pořádně jíst (teď mám na mysli příjem bílkovin a zdravých tuků), abych mohla být tak fyzicky aktivní, jak bych chtěla. O to víc si teď dávám pozor na to, abych do těla hodně dostávala zdravého tuku.

 

Že tuky? Přesně tak. Už je načase prolomit přesvědčení, že tuky jsou pro vaše tělo špatné. JJ Virgin ve své knize The Sugar Impact Diet: Drop 7 Hidden Sugars, Lose Up to 10 Pounds in Just 2 Weeks [1] (stejně tak jako mnoho dalších autorů) potírá mýtus toho, že tukům bychom se měli vyhýbat. Tuky jsou pro tělo mimořádně důležité a nemohlo by bez nich fungovat. Dodávají tělu pomalou stabilní energii a nezvyšují hladinu cukru v krvi, a tím ani inzulin, čímž zajišťují, že se cítíme sytí a nemáme hlad. Tuky jsou také životně důležité pro to, abychom do těla dostali v nich rozpustné vitamíny, jako třeba vitamín A, D, E a K. Bez dostatku tuků je tělo není schopno vstřebávat.

 

Takže je načase oprostit se od rychlé (ale zrádné) energie pocházející z cukrů a přenastavit tělo na spalování tuků. Je to proces, který trvá přibližně měsíc a je třeba jej brát vážně. Rafinovaný cukr je více návykový než kokain (pokusy na zvířatech dokázaly, že zvířata raději volí sušenky Oreo než morfin). Pokud to uděláte, zjistíte, že začnete hledat způsoby, jak do těla dostat více bílkovin a tuků (jinak se sami sobě budete ztrácet před očima). A tato domácí čokoláda je pro to ideální!

 

Protože mi spousta přísad nedělá dobře a je toho hodně, čemu se musím vyhýbat, a protože si nedokážu představit život bez sladkostí, hledám vždy způsob, jak vytvořit sladkou pochoutku z co nejmenšího množství ingrediencí. Čím méně přísad, tím nižší je u mě riziko, že mi něco udělá zle. Vy se tím můžete řídit, ale pokud chcete, nemusíte na sebe být tak přísní. Na konci receptu vám dám tipy, co do čokolády přidat, abyste recept trochu zpestřili.

 

Základní verze čokolády staví na karobu a kokosovém oleji (jeho pozitivní vlastnosti jsem již popsala v tomto receptu na karobové pralinky). Pokud dobře snášíte kakao, můžete si jím bez problému nahradit karobový prášek. Zvláštností v tomto receptu je přidání avokáda. Chuť i konzistenci zjemní a tělu dodáte zdravé tuky ještě v jiné podobě než je jen kokosový olej. Díky avokádu navíc do receptu dostanete i užitečnou vlákninu. (Zdravé účinky avokáda jsem popsala už v tomto receptu na okurkový dip.)

 

Další přísady jsou v podstatě už jen na vás. Já přidávám trochu skořice a trochu javorového sirupu. Karob i skořice jsou už samy o sobě docela sladké, takže není třeba recept zas tak přislazovat. Pokud navíc dodáte další sladké ingredience (např. banán nebo rozinky), možná se obejdete bez sladidla úplně.

FAKTA O KAROBU

- pomáhá předcházet rakovině

- vhodný při boji s cukrovkou

- snižuje riziko kardiovaskulárních chorob

- snižuje pravděpodobnost přejídání a pomáhá při hubnutí

- pomáhá zlepšit zažívání

- předchází gastrointestinálním potížím

 

Good Vibes Huntress

Makro*:

Vláknina - 159%

Sacharidy - 30%

Kalorie - 11%

Bílkoviny - 9%

Minerály*:

Ca - 35%

Cu - 29%

Mn - 25%

K - 24%

Vitamíny*:

Riboflavin - 27%

Vitamín B6 - 18%

Niacin - 9%

Kys. listová - 7%

 

Upozornění:

Vyhněte se nadměrné konzumaci karobu.

 

*Doporučené denní dávky na 100g.

Domácí čokoláda s avokádem

(AIP)

Good Vibes Huntress

Přísady:

3/4 hrnku kokosového oleje

1 avokádo

1/4 hrnku karobového prášku nebo kakaa

1/2 lžičky skořice

javorový sirup / med podle chuti

vanilka

Postup:

1.mixéru rozmixujeme avokádo na kaši.

 

2. Přidáme kokosový olej (pokojové teploty) a všechny ostatní přísady. Mixujeme, dokud se směs nespojí a nemá pudingovou konzistenci.

 

3. Směs stěrkou rozprostřeme na pečící papír tak, aby byla asi 1 cm tlustá.

 

4. Papír se směsí dáme alespoň na 30 min do mrazáku. Po vyjmutí čokoládu rozlámeme a podáváme. Čokoládu skladujeme v lednici nebo v mrazáku, podle její konzistence.

Další tipy:

Pokud místo karobu použijete kakao, mějte na paměti, že je mnohem více hořké (a množství sladidla tedy přizpůsobte).

 

Do čokolády můžete přidat další ingredience podle chuti: banán, strouhaný kokos, rozinky či jiné sušené ovoce, oříšky, atd.

 

Pokud budete chtít, odeberte část kokosového oleje a směs vyšlehejte pouze jako pudink.

Dobrou chuť !

[1] JJ Virgin. The Sugar Impact Diet: Drop 7 Hidden Sugars, Lose Up to 10 Pounds in Just 2 Weeks. Headline Publishing Book. 2014

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog, najdete zde. Děkuji za pochopení!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now