GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

CITRÓNOVO-KURKUMOVÁ MARINÁDA

Kategorie: AIP

Please reload

Nikdy jsem se o jídlo moc nezajímala (kromě sladkostí). V minulosti jsem do sebe jen tak naházela, co mi přišlo pod ruku, abych prostě neměla hlad. Ani teď se vlastně o jídlo moc nezajímám. Zajímám se ale o své zdraví. Problém je, že jídlem to začíná a končí (no dobře, ještě spánkem a správně nastavenou fyzickou aktivitou). Takže se teď zajímám o to, které jídlo podporuje zánět a škodí imunitě. Zajímám se, jaký poměr bílkovin, sacharidů a tuků je pro mě prospěšný. Zajímám se, jak do těla dostat veškeré potřebné vitamíny a minerály a odkud nejlépe čerpat vlákninu. A zajímám se, jaké sladkosti můžu doma připravovat, což mě baví (a někdy drží při smyslech). Ale moc se nezajímám o to, jak připravovat hlavní jídla.

S hlavními jídly si opravdu hlavu nelámu. Prostě udělám maso nebo rybu, k tomu nějakou teplou a nějakou syrovou zeleninu. A co znamená „udělám“? Trouba nebo pánev a kombinace soli, olivového oleje a bylinek. Každé maso a každá zelenina chutná jinak. Moje chuťové buňky už dávno nejsou znecitivělé přemírou soli nebo cukru (nebo obojího zároveň) ze zpracovaných potravin. Když se mi chce, udělám svoji oblíbenou marinádu: olivový olej, šťáva z čerstvých citrónů, rozmačkaný česnek, med, tymián a sůl. Vždyť je to vlastně jedno. Nebo není?

V rámci svého boje proti zánětu v těle (a obrovským menstruačním bolestem) jsem nedávno objevila kurkumu. Zjistila jsem, že se jedná o jedno z velmi ceněných „léčivých“ koření. Kurkuma má výrazné protizánětlivé účinky a snižuje oxidativní zátěž organismu. A navíc jsem se nedávno setkala v knížce Balance Your Hormones, Balance Your Life [1] s myšlenkou, že jak tradiční čínská medicína, tak Ajurvéda respektují především princip, podle kterého tělo bylo po tisíciletí zvyklé rozpoznávat a efektivně využívat jen ty látky, které přijímá z celých, nezpracovaných potravin. Jen tak si dokáže velmi inteligentně zvolit, co přesně potřebuje vstřebat, kam to poslat a co raději vyloučit. Dává to dost smysl.

Takže mám nový úkol: V rámci boje proti neustálým bolestem do těla dostat co nejvíce kurkumy, a to přirozenou cestou. (Musím přiznat, že navíc v určité části cyklu zařazuji i kurkuminové doplňky, protože můj organismus je na tom tak špatně, že opravdu potřebuje veškerou péči a pomoc.)

A tak jsem objevila recept na citrónovou-kurkumovou marinádu (či chcete-li, zálivku). Je jednoduchá a rychlá (jak jinak) a chutná skvěle! Tak, že se mi skoro chce říct, že vlastně není jedno, jak si připravíte maso k večeři.

[1] Claudia Welch. Balance Your Hormones, Balance Your Life. Da Capo Press, 2011

FAKTA O CITRÓNU

Makro*:

Vláknina - 19%

Sacharidy - 4%

Bílkoviny - 2%

Kalorie - 1%

Minerály*:

Cu - 13%

Ca - 6%

Fe - 4%

K - 4%

Mg - 3%

Vitamíny*:

Vitamín C - 128%

Vitamín B6 - 5%

Thiamin - 3%

Riboflavin - 2%

 

*Doporučené denní dávky na 100g.

- kontrola vysokého krevního tlaku

- pomáhá při zažívacích potížích a zácpě

- ulevuje od bolesti zubů

- pomáhá při léčbě artritidy a revmatu

- ulevuje při horečce a nachlazení

- ulevuje při dýchacích potížích

- pomáhá zastavit vnitřní krvácení a krvácení z nosu

- pomáhá při hubnutí

- pomáhá bojovat proti vráskám

- ulevuje od včelího bodnutí a při popáleninách

- krásné lesklé vlasy

-

Good Vibes Huntress

Citrónovo-kurkumová marináda

(AIP)

Přísady:

¼ hrnku čerstvé citrónové šťávy

¼ hrnku kvalitního olivového oleje

1 lžička jablečného octa

1 lžička oregana

½ lžičky kurkumy

¼ lžičky pepře

¼ lžičky mletého zázvoru

Sůl podle chuti

Postup:

1. Nejdříve smícháme tekuté suroviny.

 

2. Přidáme k nim veškeré koření a sůl a pečlivě promícháme.

 

3. Používáme ihned jako marinádu či jako zálivku na salát. Můžeme také skladovat v ledničce (před použitím je potřeba marinádu protřepat.

Další tipy:

Většinou u všech receptů píšu, ať experimentujete a upravíte si je podle svého. A to pořád platí! Ale kdykoliv budete používat kurkumu, nezapomeňte přidat i černý pepř. Bez něj ji totiž tělo prakticky vůbec nevstřebá. A to by byla škoda.

Místo jablečného octa můžete použít např. i balsamico. Problém ovšem je, že běžně dostupné octy mají často přidaný lepek, či další nežádoucí suroviny. Vždy si pečlivě přečtěte složení.

Množství surovin můžete zdvoj či ztrojnásobit a marinádu / zálivku budete mít vždy po ruce!

Dobrou chuť!

Inspirace z: Strictly Delicious

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now