GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

BRAMBORÁČKY

Please reload

Kategorie: AIP

Dodržování autoimunitního protokolu (AIP) člověku v mnohém zjednoduší život. Většina jídel totiž sestává z jednoduché (ale rozmanité) kombinace kvalitního masa či ryb a zeleniny. Maso můžete udělat na pánvi, v troubě či podusit v hrnci, stačí přidat jen sůl a vaše oblíbené bylinky (případně plátek citrónu nebo olivy, a samozřejmě kolik zeleniny budete chtít). Jako přílohu je vždy vhodné volit teplou zeleninu a navíc salát ze zeleniny čerstvé. Jednodušší už to být nemůže. A je to také důvod, proč zde nenajdete moc receptů na hlavní jídlo. Nejsou potřeba.

 

Tyto bramboráčky si můžete schovat na zvláštní příležitosti nebo je použít jako ideální přílohu ve chvíli, kdy máte chuť na něco nezdravého (nezdravé nejsou, jen nám pomáhají obalamutit centrum slasti v mozku!). Od klasických bramboráčků se liší ve dvou věcech: jsou vyrobeny ze sladkých brambor, a ne z klasických (níže vysvětlím, proč), a na zahuštění nepoužíváme mouku (lepek způsobuje zvýšenou propustnost střeva a podkopává tím správné fungování imunity), ale arrowroot (prášek z maranty třtinové), který žádné takové negativní účinky nemá.

 

A proč tedy brambory (společně s rajčaty, paprikou, lilkem, chilli, kajenským pepřem a goji) nepoužívám? Tyto rostliny patří do čeledi lilkovité (společně s tabákem či rulíkem zlomocným) a jsou velmi častým původcem potravinových nesnášenlivostí. Lidem s autoimunitním onemocněním navíc často způsobují ještě větší potíže než lepek.

 

Lilkovité působí tělu problémy především kvůli třem látkám, které obsahují: lektiny, saponiny a kapsaicin. Lektiny jsou bílkoviny, které na sebe vážou cukr a které najdeme ve všech rostlinách. Problém je, že ne všechny lektiny jsou neškodné. Některé (např. v lilkovitých) mají výraznou vlastnost odolávat rozkladu (trávení) a narušovat správné fungování buněk ve střevě. Saponiny také podkopávají správné fungování střeva. Mají totiž tzv. adjuvantní vlastnosti, díky kterým působí v membránách buněk pórovitost (opět nechvalnou propustnost). Kapsaicin je látka, která má řadu pozitivních účinků. Bohužel má ale zároveň silný dráždivý efekt, a proto může citlivým jedincům způsobovat další problémy.

 

Zajímavost

Adjuvanty z rajčat se přidávají do očkovacích látek. Cílem je, aby se v těle spustila imunitní reakce a tělo si na danou látku vytvořilo protilátky.

 

Navíc existují důkazy, že strava bohatá na brambory vede k vyšší míře zánětu v těle. A pokud vám tyto informace nestačí, dodám ještě jednu: Věděli jste, že v jedné bramboře je stejné množství cukru jako ve čtyřech hrncích mrkve? [1]

 

Více si o lilkovitých a jejich negativních účincích (nejen) při autoimunitních onemocněních můžete přečíst v článku Sarah Ballantyne PhD. [2]

 

Sladké brambory ale naštěstí nemají se škodlivými lilkovitými co do činění, patří do čeledi svlačcovitých, a proto si je můžeme v klidu dopřávat. Je ale potřeba zdůraznit, že obsahují především škrob (což je komplexní forma sacharidů). Pokud si tedy hlídáte linii a vyhýbáte se cukrům (protože už se dávno ví, že přibývání na váze, stejně jako kardiovaskulární choroby způsobují cukry a ne tuky!), se sladkými bramborami nakládejte opatrně. Pokud jste ale naopak jako já a neustále hledáte příležitosti, jak přibrat, neváhejte a dělejte si bramboráčky klidně několikrát týdně.

 

Upozornění ke žloutkům: Vajíčka jsou z první, eliminační, fáze AIP vypuštěna. Jsou totiž také častým alergenem (a bílky jsou navíc problematické kvůli enzymu lysozym, který narušuje buněčnou membránu). [3] V další fázi opětovného zařazování potravin a zjišťování vlastních potravinových nesnášenlivostí se nejdříve zařadí právě žloutky, u kterých je menší pravděpodobnost reakce. Tento recept je tedy vhodný pro ty, kteří vědí, že jim žloutky nezpůsobují žádné problémy. A ještě jedno upozornění. Pokud nekupujete bio vejce, můžou vám způsobovat problémy ne vejce jako taková, ale zbytky sóji, kterou jsou kuřata krmena. Proto se při potížích vyplatí experimentovat s různými typy vajec. Najděte si taková, jejichž zdroj je kvalitní!

FAKTA O SLADKÝCH BRAMBORÁCH

Makro*:

Vláknina - 12%

Sacharidy - 7%

Kalorie - 4%

Minerály*:

Mn - 13%

K - 10%

Cu - 8%

Mg - 6%

Vitamíny*:

Vitamín A - 284%

Vitamín B6 - 10%

Kys. pantothenová - 8%

Thiamin - 5%

 

*Doporučené denní dávky na 100g.

- pomáhají při trávení

- pomáhají dosáhnout příbytku na váze

- podporují imunitní systém

- zlepšují rovnováhu vody v těle

- účinně pomáhají léčit žaludeční vředy a zánět

- zajišťují úlevu při artritidě a bronchitidě

- prospěšné při léčbě různých druhů rakoviny

 

-

Good Vibes Huntress

Bramboráčky ze sladkých brambor

(AIP + žloutky)

Přísady:

1 velká sladká brambora

4 žloutky

1 1/2 lžičky arrowroot

sůl, bylinky

olivový olej na smažení

(další zelenina)

Postup:

1. Smícháme žloutky, arrowroot a sůl.

 

2. Nastrouháme bramboru (např. v mixéru za pomocí příslušné čepele). Pokud používáme i další zeleninu, nakrájíme ji či nastrouháme.

 

3. Nakrájíme bylinky.

 

4. Smícháme vše dohromady a deset minut necháme uležet.

 

5. Smažíme na pánvi na olivovém oleji.

Další tipy:

I bramboráčky jsou dobrá příležitost, jak do stravy zařadit ještě více zeleniny nebo zeleninu, kterou běžně nepoužíváte. Můžete přidat pastinák, mrkev, cuketu, řapíkatý celer atd.

 

Bylinky můžete jako vždy použít čerstvé nebo sušené.

 

Olej zvolte takový, který je v rámci AIP / paleo povolený: olivový, kokosový, avokádový, z makadamií atd.

 

Pokud chcete recept přece jen zkusit bez žloutků, můžete brambory nejdříve trochu povařit. Další možností je smíchat arrowroot v troše vody s želatinou.

Dobrou chuť!

[1] JJ Virgin. The Sugar Impact Diet: Drop 7 Hidden Sugars, Lose Up to 10 Pounds in Just 2 Weeks. Headline Publishing Book. 2014

[2] http://www.thepaleomom.com/2012/08/the-whys-behind-autoimmune-protocol.html

[3] http://www.thepaleomom.com/2012/06/whys-behind-autoimmune-protocol-eggs.html

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now