GOOD VIBES HUNTRESS

aneb prošlapu si svou vlastní cestu

BATÁTOVÝ PUDINK

Kategorie: Paleo nebo AIP

Please reload

Poslední dobou jsem doma moc dobrot nepekla. Máme léto, venku je hodně teplo a je jednodušší sníst si hrst borůvek nebo malin. (Pokud jich náhodou máte doma nadbytek, můžete si z nich udělat třeba rebarborovo-malinový crumble). Anebo je taky jednodušší zajít si do místního řetězce s názvem Exki (pokud cestujete po Belgii nebo Francii, určitě ho znáte), kde se dá sehnat dobrý pudink ze sladkých brambor. Pořád jde o docela nevinné hřešení (říkám si).

Kupovaný pudink ale přece jen obsahuje mléko, a tak jsem si řekla, že přece nemůže být tak těžké udělat si doma paleo variantu. A taky že není! Pudink sice vzhledově vypadá dost obyčejně (rozhodně v mém podání), ale chuťově je vynikající. Pokud máte náhodou doma chytrý tlakový hrnec Instant Pot, tento pudink budete mít hotový za pár minut a doslova bez práce. Pokud Instant Pot nemáte, nevadí, brambory na páře můžete uvařit i v jiném hrnci.

Příprava brambor je na celém receptu to nejsložitější, jakmile vám trochu vychladnou, stačí je jen v mixéru smíchat s ostatními ingrediencemi a pudink máte hotový. Můžete si jej vychutnat ke snídani, anebo ke svačině, ale je hodně sytý a plný (zdravějších) sacharidů, a tak se hodí jako výborný dezert ke zvláštním příležitostem.

Podle níže uvedeného receptu připravíte velké množství pudinku (až osm malých skleniček), proto klidně použijte jen poloviční množství surovin. Ale pokud to neuděláte, nemusíte se bát, že byste jej nezvládli spotřebovat. Nejen, že to je možné, je to dokonce i dost jednoduché. Vaše chuťové pohárky si pochutnají, ale je mou povinností tady také upozornit na to, že hrozí, že vám pudink tak zachutná, že najednou zjistíte, že si ho dáváte třikrát denně! Pokud se tedy snažíte shodit pár nadbytečných kil, anebo se chystáte na eliminační dietu, musíte s ním opatrně.

FAKTA O SLADKÝCH BRAMBORÁCH

Good Vibes Huntress

- pomáhají při trávení

- pomáhají dosáhnout příbytku na váze

- podporují imunitní systém

- zlepšují rovnováhu vody v těle

- účinně pomáhají léčit žaludeční vředy a zánět

- zajišťují úlevu při artritidě a bronchitidě

- prospěšné při léčbě různých druhů rakoviny

 

-

Makro*:

Vláknina - 12%

Sacharidy - 7%

Kalorie - 4%

Minerály*:

Mn - 13%

K - 10%

Cu - 8%

Mg - 6%

Vitamíny*:

Vitamín A - 284%

Vitamín B6 - 10%

Kys. pantothenová - 8%

Thiamin - 5%

 

*Doporučené denní dávky na 100g.

Batátový pudink

(Paleo nebo AIP)

Good Vibes Huntress

Přísady:

 

6 středně velkých sladkých brambor

165 ml (malá plechovka) kokosového mléka nebo krému (tentokrát jsem měla mléko s emulgátorem, takže tekuté)

1 lžíce medu

2 lžíce kakaa (pro AIP verzi použijte karobový prášek)

1 lžíce želatiny

1/4 lžičky mandlového extraktu

(skořice)

(ořechy na ozdobení)

 

Postup:

1. Sladké brambory pečlivě očistíme (slupku neloupáme).

2. Uvaříme je na páře. (Já jsem použila svůj chytrý tlakový hrnec Instant Pot: Do hrnce umístíme napařovací mřížku, přidáme 1 hrnek vody a nastavíme na program „Steam“ na 10 minut.)

3. Brambory necháme vychladnout tak, abychom je mohli oloupat a nespálili se.

4. Brambory nakrájíme na větší kusy a spolu s ostatními přísadami dáme do mixéru a rozmixujeme do hladka.

5. Pudink rozdělíme do mističek, případně uzavíratelných skleniček, a necháme vychladnout. Poté můžeme podávat. Skladujeme v ledničce.

 

Další tipy:

Pokud by se vám nechtělo batáty vařit v páře, můžete je také upéct v troubě. Jestli se náhodou chystáte péct maso (nebo cokoliv jiného), využijte toho a batáty dejte péct na odděleném plechu také. Ušetříte tím čas i energii.

Pokud dodržujete autoimunitní protokol (AIP), můžete místo kakaa použít karobový prášek. Nezapomeňte ale, že v rámci AIP se dezerty konzumují opravdu jen při mimořádných příležitostech.

Dobrou chuť!

PROGRAM AMAZON ASSOCIATES

Své stránky provozuji čistě ve volném čase jako svůj koníček, nejsou komerční, ani výdělečné. Program Amazon Associates mi umožňuje nejen uvést zde konkrétní odkazy, ale zároveň mi při koupi produktů přes daný link je na účet připsáno drobné procento z prodeje (cena produktu pro vás zůstává stejná). Díky programu mě můžete touto formou podpořit. Mohu vás ujistit, že uvádím pouze produkty a knihy, které považuji za kvalitní. Filozofii o tom, proč jsem produkty a knížky zařadila na blog, najdete zde. Děkuji za pochopení!

© 2019 by Emma Hradecká. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now